Zmení sa svet športu po Armstrongovej spovedi?

Autor: Róbert Buček | 22.1.2013 o 19:36 | (upravené 22.1.2013 o 19:49) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  431x

Odhalenie veľkej lži skrytej do perfektného príbehu znamená nielen facku cyklistike, ale aj športu ako takému. Je výkričníkom aj otázkou: Čo bude ďalej? S Lanceom, s ďalšími, ktorí "sypali", s cyklistikou.

Oprah Gail Winfreyová (moderátorka): "Zobrali ste niekedy zakázané látky, aby ste posilnili svoj cyklistický výkon?"
Lance Armstrong (bývalý profesionálny cyklista): "Áno."

Winfreyová: "Bola jednou z tých zakázaných látok EPO?"
Armstrong: "Áno."

Winfreyová: "Užili ste niekedy drogy alebo uskutočnili krvnú transfúziu, aby ste posilnili svoj cyklistický výkon?"
Armstrong: "Áno."

Winfreyová: "Použili ste aj iné zakázané látky, ako sú testosterón, kortizon alebo ľudský rastový hormón?"
Armstrong: "Áno."

Winfreyová: "Dopovali ste na Tour de France pri vašich siedmich víťazstvách?"
Armstrong: "Áno."

Ak 24. október 1929 vošiel do dejín ľudstva ako "čierny štvrtok", tak 18. január 2013 môžeme veľmi nadnesene zapísať do športovej histórie ako "čierny piatok". Zo športového idolu, ktorý porazil rakovinu, sa vyprofiloval klamár: Lance Armstrong sa naživo pred celým svetom priznal k svojim hriechom. Jeho „mea culpa", odhalenie veľkej lži skrytej do perfektného príbehu znamená nielen facku cyklistike, ale aj športu ako takému. Je výkričníkom aj otázkou: Čo bude ďalej? S Lanceom, s ďalšími, ktorí "sypali", s cyklistikou.

Aké dôsledky má Američanova spoveď v televíznom interview so známou moderátorkou a herečkou Oprah Winfreyovou?

1. Presvedčili sme sa, že športový svet je ďaleko sofistikovanejší, zložitejší a popretkávanejší, ako by sa nám mohlo zdať. Ako je inak možné, že viac ako desaťročie nikto kompetentný dôkazne nepreukázal prítomnosť a používanie zakázaných prostriedkov? Odpoveď v sebe zrejme skrýva slovíčko dnešnej doby - biznis. Áno, šport je v súčasnosti biznis, z osudu a úspechov texaského rodáka profitovali iní a mnohí. Veď svet profesionálneho športu (až na nepatrné výnimky) je úzko uzulinko prepojený s peniazmi. Veľkými peniazmi. Pôvodná filozofia športového súťaženia sa vytráca (či vytratila?), šport sa čoraz viac transformuje na politiku a podnikateľskú sféru s rastúcim vplyvom mocných jednotlivcov či spoločností.

2. Bude trvať roky, kým sa svetová cyklistika dostane z obdobia poznačeného zakázanými látkami a lžami z tohto fenoménu vyplývajúcimi. Ak Lance Armstrong  vo svojom kajaní priznal, že užívanie dopingu mu prišlo "také normálne" a bez neho by nikdy Tour nevyhral, môžeme veriť iným v peletóne, že boli čistí? Len naivní ukazujú prstom na Armstronga a myslia si, že bol v tom len on. Tí, ktorí mútne vody cyklistiky trocha poznajú, skôr povedia, že mocní potrebovali obetného baránka. A najlepší bol ten najlepší. Avšak Armstrongova aféra v kontexte cyklosveta znamená stratu akýchkoľvek ilúzií, že ide o čistý šport. A zbaviť sa nálepky nebude trvať ani rok či dva.

3. Svet nie je čiernobiely, nemá jediného vinníka, Armstrong predstavoval len špičku ľadovca, v jeho ére bol doping súčasťou profesionálnej cyklistiky. Faktom je, že za ostatné roky sa systém dopingových kontrol stal prepracovanejší a efektívnejší. Uspokojiť sa tvrdením, že už teraz je všetko ok, by bolo ľahkovážne. Boj proti - razantný a tvrdý - je jedna vec. Pre mňa je dôležitejšia tá druhá: Je potrebné navrátiť športu, ak je to vo svete konzumu a biznisu ešte možné, čistotu. Navrátiť, aj keby to znamenalo vrátiť sa vo výkonnosti späť. Nechcieť nemožné s pomocou, chcieť možné bez pomoci.

4. Na záver - v kontexte iných udalostí aj Armstrongov prípad poukazuje na to, že svet sa nachádza v morálnej kríze kráčajúcej ruka v ruke s krízou ekonomickou. Pozitívom mediálne ohlasovanej spovede je fakt, že Armstrong sa chcel očistiť, aby mohol športovať ďalej, aby nemusel klamať svojim synom, aby sa po dlhom prázdnom mlčaní pokúsil zotrieť špinu zo svojho mena. Pozitívom je aj fakt, že do vlastnej dopingovej siete nechytil nikoho iného, len seba.

Oprah Gail Winfreyová  dnes uviedla, že Armstrong má opäť možnosť stať sa hrdinom, pretože žijeme v spoločnosti, ktorá dokáže odpúšťať, ak sa Lance stane lepším človekom. A to je hádam začiatok dlhej cesty, na konci ktorej vráti človek športu morálku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?