Kde to žijeme?

Autor: Róbert Buček | 23.11.2012 o 12:36 | (upravené 23.11.2012 o 13:23) Karma článku: 13,50 | Prečítané:  740x

V stredu popoludní mi zazvonil telefón. „Robko, okradli ma," ozval sa vystrašený hlas mojej skvelej kamarátky. Najskôr som zostal ako obarený, potom som sa jej snažil pomôcť a na konci dňa - keď to všetko trochu utíchlo - pochytila ma zlosť, hnev, a zároveň trpkosť a smútok.

„Slovensko je taká zakliata krajina, pretože nám tu vymenujú do funkcie predsedu najvyššieho súdu človeka, ktorý preukázateľne veľmi priateľsky telefonuje s osobou, ktorá je podozrivá z drogovej činnosti... a nič, akoby sa nechumelilo, ľudia si žijú svoje životy, zabávajú sa, chodia do práce. Akoby si vôbec neuvedomovali, že keď stratia práve oporu v tom nezávislom spravodlivom súde, ich to raz môže dobehnúť." (Zuzana Wienk, predsedníčka Aliancie Fair-play vo filme Nemoc tretej moci)

V stredu popoludní mi zazvonil telefón. „Robko, okradli ma," ozval sa vystrašený hlas mojej skvelej kamarátky. Najskôr som zostal ako obarený, potom som sa jej snažil pomôcť (veď v núdzi poznáš priateľa) a na konci dňa - keď to všetko trochu utíchlo - pochytila ma zlosť, hnev, a zároveň trpkosť a smútok. Myšlienky mi vírili v hlave a vnútorný hlas hľadal odpovede na otázky.

Kde to vlastne žijeme? Ako žijeme? V akej krajine? Za bieleho dňa vás olúpia v autobuse v hlavnom meste. Nahlas som si vzdychol a so zármutkom v duši som si na svoje rečnícke otázky sám odpovedal v duchu myšlienky ryba smrdí od hlavy.

V akej krajine teda žijeme? V krajine, ktorá už takmer pol druha roka nemá vymenovaného legitímne zvoleného generálneho prokurátora (Jozefa Čentéša)... V krajine, v ktorej sa otec uneseného (exprezident Michal Kováč) má ospravedlniť hlavnému podozrivému (Ivanovi Lexovi)... V krajine, v ktorej má v súdnych sporoch navrch človek, ktorý si v žoviálnom telefonickom rozhovore tyká s bossom albánskej drogovej mafie, človek, ktorý svojho času viedol rezort SPRAVODLIVOSTI a dnes je šéfom najvyššieho súdu (Štefan Harabin)...

Žijeme v krajine, v ktorej premiérsky post zastáva súdruh, ktorý ako jediný z aktívnych politikov podľa spisu Gorila navštevoval konšpiračný byt na Vazovovej ulicijemu podobný hlas hovorí, že vlastnou hlavou zabezpečil strane od utajených sponzorov 75 miliónov korún (Robert Fico). Žijeme v krajine, v ktorej prezident na relevantnú otázku novinárky kontruje slovami, či je analfabet a pár sekúnd na to pridá ďalší zo svojich slovných bonmotov: „...tam to máte všetko biele na čiernom..." (Ivan Gašparovič). Žijeme v krajine, v ktorej hrozí filmárke väzenie za to, že pravdivo a bez cenzúry pomenovala, v akom stave je slovenská justícia (Zuzana Piussi). Žijeme v krajine, v ktorej vláda jednej strany trikrát po sebe neumožní opozícii diskutovať o pálčivých problémoch v slovenskej justícii.

Alebo v inom garde: Žijeme v krajine, v akej túžila žiť generácia z Novembra 89, ktorá štrngala kľúčmi na slovenských námestiach? Žijeme v krajine, v ktorej chceme žiť? Ty, ja, vy?

Som presvedčený, že väčšina z vás by na tieto otázky zakričala hlasné NIE... Keď zlyháva vrchnosť, keď zlyhávajú politické a justičné elity, ťažko sa vôbec pohoršovať nad amorálnym stavom našej spoločnosti. Viacerí, vrátane spomínaného lupiča v bratislavskom autobuse, si povedia: „Keď kradnú oni, prečo by sme nemohli my..." Spravodlivosť na Slovensku ťahá za kratší koniec povrazu, inkasuje jeden úder za druhým. Morálka sa dnes nenosí.

Každý z nás má z môjho pohľadu niekoľko možností: odísť z krajiny, prispôsobiť sa, hoci vnútorne nesúhlasiť alebo sa pokúsiť veci zmeniť. Nebyť len divákmi, ale priložiť ruku k spoločnému úsiliu o lepšie, slušnejšie a spravodlivejšie Slovensko.

Rád volím optimistické závery, do budúcnosti sa preto predsa len pozerám s určitou nádejou. Totiž, keď zlo prekročí všetky únosné medze, keď brutálne a s krutosťou víťazí, vtedy začne prehrávať. Ten čas sa, verím, blíži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?