Kde to žijeme?

Autor: Róbert Buček | 23.11.2012 o 12:36 | (upravené 23.11.2012 o 13:23) Karma článku: 13,50 | Prečítané:  737x

V stredu popoludní mi zazvonil telefón. „Robko, okradli ma," ozval sa vystrašený hlas mojej skvelej kamarátky. Najskôr som zostal ako obarený, potom som sa jej snažil pomôcť a na konci dňa - keď to všetko trochu utíchlo - pochytila ma zlosť, hnev, a zároveň trpkosť a smútok.

„Slovensko je taká zakliata krajina, pretože nám tu vymenujú do funkcie predsedu najvyššieho súdu človeka, ktorý preukázateľne veľmi priateľsky telefonuje s osobou, ktorá je podozrivá z drogovej činnosti... a nič, akoby sa nechumelilo, ľudia si žijú svoje životy, zabávajú sa, chodia do práce. Akoby si vôbec neuvedomovali, že keď stratia práve oporu v tom nezávislom spravodlivom súde, ich to raz môže dobehnúť." (Zuzana Wienk, predsedníčka Aliancie Fair-play vo filme Nemoc tretej moci)

V stredu popoludní mi zazvonil telefón. „Robko, okradli ma," ozval sa vystrašený hlas mojej skvelej kamarátky. Najskôr som zostal ako obarený, potom som sa jej snažil pomôcť (veď v núdzi poznáš priateľa) a na konci dňa - keď to všetko trochu utíchlo - pochytila ma zlosť, hnev, a zároveň trpkosť a smútok. Myšlienky mi vírili v hlave a vnútorný hlas hľadal odpovede na otázky.

Kde to vlastne žijeme? Ako žijeme? V akej krajine? Za bieleho dňa vás olúpia v autobuse v hlavnom meste. Nahlas som si vzdychol a so zármutkom v duši som si na svoje rečnícke otázky sám odpovedal v duchu myšlienky ryba smrdí od hlavy.

V akej krajine teda žijeme? V krajine, ktorá už takmer pol druha roka nemá vymenovaného legitímne zvoleného generálneho prokurátora (Jozefa Čentéša)... V krajine, v ktorej sa otec uneseného (exprezident Michal Kováč) má ospravedlniť hlavnému podozrivému (Ivanovi Lexovi)... V krajine, v ktorej má v súdnych sporoch navrch človek, ktorý si v žoviálnom telefonickom rozhovore tyká s bossom albánskej drogovej mafie, človek, ktorý svojho času viedol rezort SPRAVODLIVOSTI a dnes je šéfom najvyššieho súdu (Štefan Harabin)...

Žijeme v krajine, v ktorej premiérsky post zastáva súdruh, ktorý ako jediný z aktívnych politikov podľa spisu Gorila navštevoval konšpiračný byt na Vazovovej ulicijemu podobný hlas hovorí, že vlastnou hlavou zabezpečil strane od utajených sponzorov 75 miliónov korún (Robert Fico). Žijeme v krajine, v ktorej prezident na relevantnú otázku novinárky kontruje slovami, či je analfabet a pár sekúnd na to pridá ďalší zo svojich slovných bonmotov: „...tam to máte všetko biele na čiernom..." (Ivan Gašparovič). Žijeme v krajine, v ktorej hrozí filmárke väzenie za to, že pravdivo a bez cenzúry pomenovala, v akom stave je slovenská justícia (Zuzana Piussi). Žijeme v krajine, v ktorej vláda jednej strany trikrát po sebe neumožní opozícii diskutovať o pálčivých problémoch v slovenskej justícii.

Alebo v inom garde: Žijeme v krajine, v akej túžila žiť generácia z Novembra 89, ktorá štrngala kľúčmi na slovenských námestiach? Žijeme v krajine, v ktorej chceme žiť? Ty, ja, vy?

Som presvedčený, že väčšina z vás by na tieto otázky zakričala hlasné NIE... Keď zlyháva vrchnosť, keď zlyhávajú politické a justičné elity, ťažko sa vôbec pohoršovať nad amorálnym stavom našej spoločnosti. Viacerí, vrátane spomínaného lupiča v bratislavskom autobuse, si povedia: „Keď kradnú oni, prečo by sme nemohli my..." Spravodlivosť na Slovensku ťahá za kratší koniec povrazu, inkasuje jeden úder za druhým. Morálka sa dnes nenosí.

Každý z nás má z môjho pohľadu niekoľko možností: odísť z krajiny, prispôsobiť sa, hoci vnútorne nesúhlasiť alebo sa pokúsiť veci zmeniť. Nebyť len divákmi, ale priložiť ruku k spoločnému úsiliu o lepšie, slušnejšie a spravodlivejšie Slovensko.

Rád volím optimistické závery, do budúcnosti sa preto predsa len pozerám s určitou nádejou. Totiž, keď zlo prekročí všetky únosné medze, keď brutálne a s krutosťou víťazí, vtedy začne prehrávať. Ten čas sa, verím, blíži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?