Siať treba zavčasu

Autor: Róbert Buček | 28.10.2012 o 10:29 | (upravené 28.10.2012 o 10:35) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  498x

Deti tvoria 30 percent našej súčasnosti, ale 100 percent našej budúcnosti. Veta, nad ktorou je dôležité dôkladne sa zamyslieť a prispôsobiť jej stratégiu a koncepciu vo viacerých sférach života. Aj v športe.

Ak chceme postaviť slovenský šport na nohy, nemôžeme to urobiť zhora nadol, lež zdola nahor. Ak vetu v minulom čase - Základná škola bola nositeľkou športového rozvoja detí a mládeže - sprítomníme, môžeme dať prvý signál ku skvalitneniu slovenského športu. Začať totiž treba práve u školopovinných detí.

Telesná výchova nesmie byť povinným predmetom na ZŠ len de iure, ale aj de facto. Dnes je situácia žalostná. Kto nechce, ten si jednoducho nájde spôsob, a nebude cvičiť. Na hodinách telocviku to často vyzerá tak, že veľká časť žiakov či študentov sedí neprezlečených na lavičke, veselo debatuje a hodinu svojho života len tak, ledabolo premárni. Paradoxne pritom vyznieva fakt, že na vysvedčení je 90 percent žiakov ohodnotených známkou výborný. Telesná výchova je vnímaná na školách ako istý doplnkový predmet (na oddýchnutie po ťažkej písomke z matematiky a pred skúšaním z chémie), avšak jej spoločenský význam pre budúcnosť národa je minimálne rovnocenný ako v prípade trebárs fyziky.

Ešte viac ako povinnosť je dôležitá MOTIVÁCIA! Motivácia pre žiakov, aby športovali a „makali", motivácia pre učiteľov, špeciálne telocvikárov, aby s deťmi pracovali (a nie hodili im loptu a pobrali sa do svojho kabinetu riešiť iné veci) a motivácia pre školy, aby niečo z úspešných športových výsledkov mali. Tento trojuholník je základom úspechu.

Úplne elementárnym príkladom, ako možno dosiahnuť želaný efekt, je zorganizovať súťaž medzi školami napríklad v  malom futbale pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka. Povedzme, že do propozícii turnaja by bola uvedená formulácia o nutnosti účasti všetkých škôl daného okresu (poskladať šesť - sedem členný tím predsa nemôže byť prekážkou). Najskôr by sa odohrali zápasy v základných skupinách, z ktorých by sa podľa presne stanoveného kľúča postupovalo na finálový turnaj. Tam by už boli aj tréneri z daného futbalového klubu, aby si obzreli nové talenty a prípadne ich pozvali na svoje tréningy. Nie jedno, ale prvé tri družstvá by získali finančnú odmenu a postupovali ďalej na krajské kolo. Prečo odmeny „až" pre tri tímy? Lebo práve v základných školách to funguje často tak, že víťaz turnaja je vopred jasný (napríklad športová trieda zameraná na futbal) a ostatné školy nemajú motiváciu ani chuť bojovať. Takýto systém by sa vytvoril vo viacerých športových disciplínach, pričom spolupráca a koordinácia medzi samosprávou, školami a športovými klubmi by bola samozrejmosťou. Dôležitým momentom by bola prítomnosť sponzora, ktorý by projekt podporil finančne a spropagoval mediálne.

Ako mi napísal po úvodnom blogu Jozef Mižák a viem to aj z vlastnej skúsenosti, keďže som do pätnástich rokov aktívne hrával tenis, šport je o odriekaní, o bolesti, ale hlavne o vôli a výdrži. Je to dlhodobá záležitosť, mnohoročný proces, ktorého výsledky a prípadný úspech sa nedostavia okamžite. Žiaľ, hodnotový rebríček a pojem úspech má dnes inú dimenziu. Úspešní a verejnosti známi sú najmä tí, ktorí sa prezentujú v televízii. Koľkí z nás poznáme protagonistov reality show či kulinárskych relácií a koľkí z nás trénerov našich úspešných športovcov? Byť športovcom dnes jednoducho nie je IN. Žiaľ. Keď sa napríklad Hamšíkovi nedarí v reprezentácii, diskusné fóra sú okamžite plné osočovania, kritiky a uštipačných poznámok na jeho osobu. Pritom Marek urobil pre slovenský futbal viac ako jeho kritici dohromady  a určite vydal zo seba na ihrisku všetko pre úspech svoj aj celého tímu. Žiaľ, niekedy to nevyjde, to však poznajú len tí, ktorí sa aktívnemu športu venovali niekoľko rokov a nevysedávali v krčmách, kde liali do seba pohárik za pohárikom.

Šport teda treba pozdvihnúť aj spoločensky. Kľúčom otvárajúcim dvere športového úspechu je práca s najmladšou generáciou a postupná zmena systému a vnímania športu ako fenoménu, ktorý ako jeden z mála robí dobré meno krajiny v zahraničí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?